Piercing v pupíku
Piercing do pupíku, anglicky nazývaný také navel piercing [nejvl pirsing] je velmi oblíbený především u žen a dívek, u mužů se s ním setkáváme méně často. Piercing v pupíku se obvykle hůře a déle hojí, proto je potřeba velmi zvážit, kdy si ho necháte propíchnout. Pročtěte si náš článek o piercingu v pupíku, ve kterém najdete všechny potřebné informace o propíchnutí, výběru šperku i hojení.
Historie piercingu v pupku
Piercing v pupíku není výstřelek posledních dvaceti let, jak by se mohlo zdát. Už během života egyptských faraonů byl symbolem mužnosti a odvahy a mimo to také symbolem přechodu od života na Zemi k věčnosti. Do populární kultury v širokém měřítku se dostal v roce 1993, když Christy Turlington na módní přehlídce v Londýně odhalila svůj propíchnutý pupík, a ještě více tomu pomohlo, když si ve stejném roce ve videoklipu písně Cryin' skupiny Aerosmith nechala Alicia Silverstone propíchnout pupík jako symbol nezávislosti a vzpoury.
Kam umístit piercing v pupíku
I když si mnoho lidí řekne, že místo, kam si píchnout piercing v pupíku je jen jedno, opak je pravdou. Nejobvyklejší způsob propíchnutí je skrze část kůže nad pupkem. Druhou možností je propíchnout kůži pod pupíkem.
Piercing horní části pupíku
Kdy si nechat propíchnout pupík
Vzhledem k tomu, že péče o propíchnutý pupík je náročnější a tento typ piercingu se déle hojí, nedoporučujeme propichovat pupík před létem. Během parných letní dnů se vám do piercingu může dostat infekce nejen při nadměrném pocení, ale také třeba z veřejných koupališť.
Nejvhodnější dobou pro propíchnutí piercingu je doznívající léto a začátek podzimu – září či říjen.
Jaký šperk si vybrat
Pro první vpich je ideální titanový šperk bez barevné povrchové úpravy, je možné použít i titanový šperk, který je pouze anodizovaný a tím získává jinou barvu. Dříve bývala používaná chirurgická ocel 316L.
Titanový piercing bez povrchové barevné úpravy |
Banánek do pupíku z chirurgické oceli 316L |
Nejen materiál, ze kterého je šperk vyroben, je důležitý. Při koupi piercingu byste se také měli dívat na jeho délku a sílu tyčinky, která vede tkání. Vhodná síla tyčinky je 1,6 mm. Užší tyčinky nedoporučujeme používat – tělo by je mohlo špatně přijímat, mohly by pomalu zarůstat do tkáně nebo naopak být vytlačovány až do úplného vyloučení z těla.
Pro první vpich zvolte tyčinku s dostatečnou délkou. Tyčinka o délce 6 mm by mohla tlačit na místo v pichu při případném otoku, příliš dlouhá tyčinka zase může táhnout šperk dolů a prodloužit tak dobu hojení. Ideální délka je průměrně 10 mm.
Jakmile se vám piercing v pupíku zahojí, můžete si zvolit jakýkoliv jiný šperk. Velmi oblíbené jsou do pupíku kromě banánků také kroužky nebo podkovy. Především dívky a ženy také rády volí piercingy se zavěšenou ozdobou.
Titanová podkova do pupíku |
Piercing do pupíku se zavěšeným šperkem |
Jak se starat o piercing v pupíku
O svůj nový piercing byste se měli pečlivě starat. O to více, pokud se rozhodnete pro propíchnutí pupíku, protože právě ten se často déle a hůře hojí.
Ale nemějte strach. Nebudete potřebovat drahé krémy nebo speciální přípravky. Jediné, co k vhodné péči o piercing pupíku budete potřebovat, je slaná voda a trpělivost.
Slaná voda, neboli solný roztok, si snadno vyrobíte sami doma. Do velkého panáku vody (0,5 dl) vmíchejte špetku soli.
Do solného roztoku ponořte propíchnuté místo na 3 minuty a náušnici během toho určitě nevytahujte z těla. Pupík ponoříte asi stěží. Postačí tedy, když ho budete pár minut solným roztokem polévat.
Následně vatou nebo vatovou tyčinkou otřete usazeniny, které vylučuje čerstvá rána. Mají žlutou barvu a nemusíte se jich vůbec lekat. Jedná se o tkáňový mok, který je znakem zdravého hojení.
První tři měsíce se takto věnujte piercingu 2× denně. Ano, právě zde budete kromě solného roztoku také potřebovat trpělivost. Později stačí polévat piercing už jen jednou denně. Takto byste se měli o piercing starat zhruba jeden rok či do jeho úplného zahojení.
Pokuste se alespoň v prvním měsíci na piercing co nejméně sahat a příliš s ním nepohybujte v ráně. Dejte mu čas a klid se zahojit. Později si s ním budete moci hrát celý život.
Týden po vpichu si místo piercingu přelepujte gázou, abyste čerstvou ranku chránili před mechanickým poškozením i bakteriemi a vyhněte se dlouhému namáčení piercingu ve vodě – ideálně se pouze sprchujte.